Wysyłka kurierska na terenie całego kraju

Dostawa

do kasy suma: 0,00 zł
Antrykot wołowy - podstawowe informacje
Antrykot wołowy - podstawowe informacje

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę w świecie wołowiny, często nie zdają sobie sprawy z tego, co to jest antrykot i jakim szacunkiem cieszy się wśród doświadczonych koneserów. Miłośnicy steków uważają go niemal za świętość i starają się każdy kęs przyrządzonego z niego dania celebrować jak najdłużej. Wielu doświadczonych szefów kuchni wprost nie wyobraża sobie, aby w ich restauracji mogło zabraknąć tego wyjątkowego elementu wołowego.

Doskonała renoma i ugruntowana pozycja antrykotu na kulinarnej najwyższej półce nie jest przypadkowa. W dalszej części wpisu wyjaśniamy między innymi: co to jest antrykot, czym się wyróżnia oraz jakimi stekami z tej części wołu może cieszyć się koneser grilla.

Czym jest antrykot?

Opowieść o tym szlachetnym elemencie wołowym zaczniemy od przedstawienia kilku podstawowych informacji na temat jego pochodzenia. Antrykot – co to jest i skąd się go pozyskuje? Antrykot wołowy jest elementem wchodzącym w skład centry wołowej, do której należą również rostbef oraz polędwica. Pochodzi on ze środka części grzbietowej – w zależności od cięcia może być to:

 • część grzbietowa przedniej ćwierćtuszy wołowej – cięcie proste,
 • część grzbietowa zadniej ćwierćtuszy wołowej – cięcie pistoletowe.

Antrykot zapracował na swoją doskonałą renomę wyjątkowo delikatną strukturą oraz subtelną konsystencją, wynikającą z marmurkowatości, czyli infiltracji włókien mięśniowych tłuszczem, który jest jednocześnie nośnikiem smaku. Smaku, który oczarowuje i sprawia, że każdy wytrawny koneser grilla robi się głodny na samą myśl o nim. Rozkosz sensoryczną, jaką antrykot dostarcza smakoszowi wołowiny, potęguje unikalna soczystość tego mięsa.

Antrykot – przysmak dla konesera wołowiny

Wiedza na temat tego, co to jest antrykot wołowy, to podstawa dla mistrzów grilla, ale i przydatna informacja dla osób, które preferują inne działania prowadzone w zaciszu domowej kuchni. Ten element wołowy jest wprost stworzony do grillowania – pozyskiwane z niego steki to towar z najwyższej półki, mogący zostać „gwiazdą wieczoru” zarówno popołudniowego spotkania z przyjaciółmi w ogrodzie, jak i w luksusowej restauracji. Antrykot świetnie wypada jednak nie tylko na grillu. Znakomicie sprawdza się również jako mięso m.in. do:

 • powolnego gotowania,
 • pieczenia,
 • duszenia,
 • smażenia.

Można go wykorzystać jako produkt wyjściowy do przygotowania szeregu wyśmienitych potraw. Antrykot jest dobrym wyborem, kiedy na obiad planujesz np. zrazy, bitki czy dania z mięsa mielonego lub siekanego. Wybierz element wołowy wysokiej jakości i przyrządź go tak, jak lubisz – Twoje kubki smakowe będą Ci wdzięczne!

Jakie można wyróżnić rodzaje steków z antrykotu?

Mimo że z tego elementu wołowego można wykonać wiele różnych dań, to prawdopodobnie większość osób zapytanych o to, co to jest antrykot, wyobrazi sobie apetycznego steka. Nie jest to żaden zbieg okoliczności – umiejętnie przygotowane steki z antrykotu to gwarancja uśmiechu na twarzy konesera wołowiny. Istnieją różne rodzaje steków z antrykotu – do najpopularniejszych cięć zalicza się:

 • Rib Eye – oko antrykotu, które jest stekiem bez kości,
 • Cote de Boeuf – stek z antrykotu zawierający niewielką kość,
 • Tomahawk (Toporek) – stek z antrykotu z okazałą kością.

Niezależnie od wybranego cięcia, steki z antrykotu robią wrażenie swoją soczystością i wyjątkowym smakiem.

Dlaczego steki z antrykotu są poddawane sezonowaniu?

Aby wydobyć z antrykotu pełnię potencjału pod kątem steków, stosuje się proces zwany sezonowaniem. W jego ramach wołowina dojrzewa w precyzyjnie ustalonych i ściśle kontrolowanych warunkach, zyskując oczekiwaną kruchość oraz intensywny smak i aromat. Proces sezonowania wołowiny trwa minimum kilka tygodni i może się odbywać na jeden z dwóch podstawowych sposobów, czyli na sucho lub na mokro.

Sezonowanie na sucho jest rozwiązaniem, które pozwala uzyskać pełniejszą gamę walorów sensorycznych, jest jednak przy tym bardziej kosztowne. Wołowinę umieszcza się w specjalnej chłodni, gdzie zachodzi proces jej dojrzewania, który jest stale monitorowany. Dzięki niemu dochodzi do koncentracji smaku i aromatu w antrykocie oraz kruszenia mięsa, co pozwala otrzymać jego pożądaną, delikatną strukturę. W trakcie sezonowania odnotowuje się istotne ubytki masy w wołowinie, jednak warto ponieść te straty, ponieważ efekt jest absolutnie piorunujący! Walory sezonowanych na sucho steków z antrykotu sprawiają, że zasłużenie noszą one miano prawdziwego rarytasu.

Gdzie kupić wysokiej klasy sezonowane steki z antrykotu wołowego?

Marzy Ci się soczysty Rib Eye albo Tomahawk i zastanawiasz się, skąd zamówić stek, który sprosta Twoim oczekiwaniom, a nawet je przewyższy? Poznaj naszą wyjątkową ofertę! W naszym sklepie dostępne są sezonowane na sucho steki z antrykotu pochodzące wprost od uznanego producenta CHOBOT Meat Jan Ludwiniak. To firma, która łączy rodzinną atmosferę, pasję i miłość do wołowiny, a także wysokie standardy bezpieczeństwa i zaawansowania technologicznego. Współpracują z nią szefowie kuchni poważanych lokali gastronomicznych, co świadczy o tym, że jest to marka godna zaufania. Korzystając z oferty naszego sklepu, możesz bez wychodzenia z domu posmakować mięsa, które serwowane jest w ekskluzywnych restauracjach.

Nasza oferta jest wyjątkowa także pod tym względem, że przygotowaliśmy, aż trzy linie sezonowanych na sucho steków, wśród których znajdują się również steki z antrykotu. Różnice między nimi wynikają z poziomu marmurkowatości, która bezpośrednio wpływa na smak i konsystencję mięsa.

 • Linia Standard – steki z tej linii są idealną propozycją dla osób ceniących intensywny smak wołowiny oraz niską zawartość tłuszczu. Poziom marmurkowatości w przypadku tej linii wynosi: 3-4.
 • Linia Premium – linia ceniona zarówno przez koneserów, jak i osoby początkujące w świecie wołowiny. Steki z tej linii ujmują smakoszy delikatnością oraz bardzo głęboki smakiem i odznaczającą się marmurkowatością na poziomie: 5-7.
 • Linia Extra Marmur – propozycja dla najbardziej wytrawnych koneserów, którzy poszukują steków o bardzo wysokim poziomie marmurkowatości: 8-11. Steki z antrykotu z tej linii to prawdziwa poezja smaku, pełna wyjątkowych nut, które wybijają się dodatkowo dzięki niemal maślanej konsystencji mięsa.

Wybierz odpowiedni stek dla siebie, przyrządź go według przepisu dostępnego na naszej stronie i ucztuj razem z przyjaciółmi!

Podsumowanie

Antrykot to jeden z najszlachetniejszych elementów wołowych. Wraz z rostbefem i polędwicą jest zawsze wymieniany wśród najlepszych elementów wołu na steki. Warto przy tym zaznaczyć, że antrykot to bardzo uniwersalne mięso, które może być wykorzystane także m.in. do pieczenia czy powolnego gotowania. Największa sława bezsprzecznie towarzyszy jednak stekom z antrykotu, które rozpalają wyobraźnię koneserów wołowiny. W naszym sklepie dostępne są sezonowane na sucho steki z antrykotu. Po przyrządzeniu mięso niemal rozpływa się w ustach i dostarcza niesamowitych doznań sensorycznych.

Chcesz spróbować wyśmienitego steka z antrykotu? Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium