Dania przyrządzone z wysokiej jakości wołowiny doskonale smakują w towarzystwie odpowiednio dobranego trunku. Jakie wino do wołowiny wybrać, aby uzyskać najlepszy efekt? Podjęcie właściwej decyzji wymaga uwzględnienia kilku istotnych czynników, wśród których wyróżnić można m.in. rodzaj serwowanej potrawy, poziom tłustości mięsa oraz to, czy było ono sezonowane. Umiejętność optymalnego połączenia wołowiny oraz wina pozwoli Ci zdobyć uznanie nawet najbardziej wymagających smakoszy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat sztuki doboru tego szlachetnego trunku do dań z mięsa wołowego, to zachęcamy do dalszej lektury.
Co warto wiedzieć o winie, zanim będziemy je łączyć z wołowiną?
Aby móc trafnie określić, jakie wino do wołowiny dobrać, trzeba zapoznać się z kilkoma podstawowymi cechami, które kształtują charakter przedstawicieli tej grupy trunków. Na jakie właściwości wina powinieneś zwrócić uwagę przy ustalaniu jego potencjału foodpairingowego?
Kolor
Najprostszy podział wina polega na klasyfikacji trunków ze względu na ten właśnie czynnik. Zgodnie z tym podziałem wyróżniamy wina czerwone, białe oraz różowe. W kontekście dań z mięsa wołowego zazwyczaj najlepszym wyborem są czerwone wina.
Słodycz
Proces fermentacji wina prowadzi do tego, że po jego zakończeniu zostaje w trunku cukier resztkowy. To on w znaczącym stopniu odpowiada za słodycz wina. Jego zawartość wpływa na smak trunku, co sprawia, że kształtuje się kolejny podział na wina: wytrawne, półwytrawne, półsłodkie oraz słodkie.
Kwasowość
Kwasowość to inna ważna cecha wina, która w znacznym stopniu determinuje jego smak. Zbyt duża kwasowość przekłada się na gorzki smak wina, natomiast zbyt niski poziom kwasowości sprawia, że ma ono dość „płaskie” walory smakowe. Odpowiedni stopień kwasowości wina przyczynia się do jego rześkiego charakteru.
Taninowość
Dla osób, które nie należą do doświadczonych koneserów wina, to pojęcie może wydawać się dość enigmatyczne. Taniny, określane również mianem garbników, są związkami występującymi w winie. Nadają one mu pożądanej złożoności i cierpkości, powodując uczucie „ściągania” w ustach, podobne do tego, jakie towarzyszy nam po wypiciu bardzo gorzkiej herbaty. Najważniejszą rolę taniny odgrywają w przypadku wina czerwonego, które dzięki nim zyskuje swój unikalny charakter oraz konsystencję. Przyjmuje się, że wyższa taniczność sprzyja intensywniejszemu smakowi, co należy wziąć pod uwagę przy doborze wina do wołowiny.
Poziom zawartości alkoholu
Alkohol obecny w winie jest efektem pracy drożdży, które przekształcają cukier na etanol. Najsłabsze wina charakteryzują się poziomem alkoholu niższym niż 10%. Z mocnymi winami mamy do czynienia z kolei, gdy poziom zawartości alkoholu w nich osiąga powyżej 15%.
Body (ciało)
Ostatnim z czynników, na które chcielibyśmy zwrócić Twoją uwagę, jest body wina. Ta cecha związana jest z „wagą” oraz lepkością wina i jest odczuwalna podczas przełykania trunku. Wino o ciężkim body sprawia wrażenie gęstego, natomiast wino charakteryzujące się lekkim ciele przywodzi na myśl konsystencję wody.
Kiedy wiemy już więcej na temat tego, co kształtuje ostateczny charakter wina, możemy przyjrzeć się najważniejszym regułom jego doboru do wołowiny.
Jakie wino do wołowiny sprawdzi się najlepiej? Podstawowe zasady doboru wina do wołowiny
Chcąc przygotować uroczystą kolację w rodzinnym gronie lub po prostu wyprawić garden party dla przyjaciół w ogrodzie, warto się odpowiednio do tego przygotować. Właściwa selekcja wina pod kątem przygotowywanych potraw z pewnością pozwoli Ci zaskoczyć gości swoimi umiejętnościami i zapewnić im miły wieczór. Doborem wina do wołowiny rządzi kilka podstawowych zasad, które mogą pełnić funkcję znaków drogowych na Twojej autostradzie do kulinarnego sukcesu. Przekonajmy się, co warto wiedzieć o łączeniu wina z wołowiną oraz na jakie rodzaje wina warto zwrócić uwagę w kontekście tego mięsa.
- Sięgając po wysokiej jakości wołowinę, musisz zadbać, aby uzupełniało ją równie klasowe wino. Tylko w ten sposób uzyskasz połączenie smaków i aromatów, na którym Ci zależy.
- Jedną z fundamentalnych zasad, która rządzi tym, jakie wino do wołowiny wybierać, jest to, aby decydować się na wina czerwone. Istnieją jednak od tej zasady pewne wyjątki, o których opowiemy nieco później.
- Planujesz przygotować sezonowanego na sucho steka o wysokim stopniu marmurkowatości? A może chcesz przyrządzić danie obiadowe z elementu wołowego o dużej zawartości tłuszczu? Postaw na wino czerwone z wyraźnie wyczuwalnymi garbnikami. Charakterystyczne dla czerwonego taniny bardzo „lubią się” z tłuszczem i białkiem. Dzięki nim zyskasz wyjątkową kompozycję walorów smakowych i aromatycznych, a przy tym zredukujesz wrażenie cierpkości wina.
- Lubisz wrażenia smakowe, które zapewnia wysoka zawartość tanin w winie? Uważaj na to, ile soli dodasz do dania. Im bardziej słona potrawa, tym mniej wyczuwalne stają się taniny. Ta zależność może jednak okazać się wybawieniem dla osób, które preferują mniej odczuwalną taniczność wina.
- Na to, jakie wino do wołowiny dobrać, wpływa czas przygotowywania mięsa. W przypadku mięsa wołowego poddawanego krótszej obróbce termicznej świetnie sprawdzą się soczyste i miękkie wina, takie jak np. Pinot Noir czy delikatniejsze Sangiovese. Wołowina poddawana dłuższej obróbce lepiej będzie współgrać z cięższym, bardziej tanicznym winem.
- Znakomitym towarzyszem potraw z elementów wołowych cechujących się intensywnym, mięsnym smakiem będzie czerwone wino wytrawne o pełnym body i wyrazistym aromacie. Słodsze, delikatniejsze wino nie tylko stworzy spójnej kompozycji z mięsem, ale także zostanie całkowicie zdominowane przez jego walory smakowe.
- Przygotowujesz danie z wołowiny, którego składnikiem jest wino? W takiej sytuacji pamiętaj, że zasada jest prosta: zaserwuj do niego ten sam lub zbliżony smakiem trunek. W ten sposób unikniesz rywalizacji między różnymi rodzajami wina o Twoje kulinarne względy.
- Kolejnym aspektem, który musisz wziąć pod uwagę, gdy zastanawiasz się, jakie wino do wołowiny podać, jest poziom zawartości alkoholu. Lżejsze wina o niższym poziomie alkoholu i niezbyt wyczuwalnych taninach będą pasować wyłącznie do delikatniejszych, mniej tłustych dań z wołowiny. W innych przypadkach warto zdecydować się na mocniejsze wino z wyczuwalnymi garbnikami.
- Smakosze sezonowanej wołowiny powinni dobierać do przyrządzonych z niej potraw dobrze wystarzone wina. Im dłuższy okres dojrzewania mięsa wołowego, tym lepiej sprawdzi się długo leżakowane wino. Jeśli więc szukasz odpowiedniej propozycji do sezonowanego na sucho steka, możesz rozważyć takie wina jak np. Barolo, Barbaresco czy Rioja.
- Na dobór wina do wołowiny mają wpływ przyprawy i sosy, których użyjesz do przyrządzenia mięsa. Jeśli decydujesz się okrasić swoją wołowinę intensywnymi dodatkami, to zaserwuj do niej pełne, bardzo wyraziste wino czerwone. Miłośnicy pikantnych dań z wołowiny powinni mieć w swoim barku czerwone wino o wyższej kwasowości, np. Cabernet Sauvignon. Jeśli natomiast planujesz przygotować potrawę z mięsa wołowego o delikatniejszym charakterze, to lepiej sprawdzą się łagodniejsze wina o niższej kwasowości, takie jak np. Merlot.
Przedstawione przez nas wskazówki stanowią znakomitą bazę dla każdego entuzjasty wołowiny, któremu zależy na stworzeniu wyjątkowego kulinarnie połączenia tego mięsa z winem.
Jakie rodzaje wina sprawdzą się do wołowiny?
Doświadczeni koneserzy mięsa wołowego doskonale zdają sobie sprawę, że świat win oferuje im wiele atrakcyjnych możliwości. Nie wszyscy jednak na początku swojej przygody z wołowiną wiedzą, na które rodzaje wina warto zwrócić szczególną uwagę w kontekście foodpairingu z tym szlachetnym mięsem. Jeśli zastanawiasz się, jakie wino do wołowiny sprawdzi się perfekcyjnie, to poniżej przygotowaliśmy wygodną „ściągę” na przyszłość z kilkoma sprawdzonymi propozycjami.
-
Cabernet Sauvignon
Nie ulega wątpliwości, że jest to jedno z ulubionych win pasjonatów wołowiny, którzy doceniają jego wysoką kwasowość, mocno wyczuwalne taniny i bogactwo nut smakowych oraz aromatycznych. Dużą zaletą tego wina jest uniwersalność rozumiana jako możliwość udanego łączenia go z różnymi potrawami z wołowiny. Cabernet Sauvignon to idealny wybór m.in. do krwistych steków.
- Malbec
To kojarzące się z Argentyną wino wyróżnia się mocną tanicznością oraz wyczuwalną owocowością, przywodzącą na myśl ciemne owoce, takie jak np. soczysta śliwka. Młodsze wina Malbec doskonale współgrają ze stekami krwistymi, natomiast bardziej dojrzałe swoją soczystością wzbogacą gamę doznań w trakcie konsumpcji bardziej wysmażonych mięs. Warto dodać, że tego rodzaju wina mogą być dobrym wyborem zarówno do chudszej, jak i tłustszej wołowiny.
- Syrah
Jeśli marzy Ci się pełen smaku, marmurkowaty stek wołowy lub inna potrawa na bazie tłustszych elementów wołowych, to strzałem w dziesiątkę może okazać się wino Syrah. Jest ono dosyć ciężkie i mocne, dlatego świetnie łączy się z wołowiną o wyższej zawartości tłuszczu. Decydując się na wino Syrah, musisz jednak wziąć pod uwagę jego pochodzenie, ponieważ wpływa ono na profil trunku. Syrah pochodzące z krajów o umiarkowanym klimacie cechuje się zwykle wysokim poziomem kwasowości i taninowości, podczas gdy jego australijski „kuzyn” odznacza się często bardziej owocowym, mniej taninowym charakterem.
- Chianti
Czas na propozycję dla miłośników włoskiej kuchni – toskańskie wino Chianti! W przeciwieństwie do Malbec czy Cabernet Sauvignon cechuje je zwykle niższy poziom zawartości alkoholu i mniejsza taninowość, które jednak rekompensuje wyrazista kwasowość. Dzięki niej walory Chianti nie zostaną zdominowane przez intensywny smak wołowiny, a przy tym nadadzą całemu połączeniu nieco przyjemnej lekkości.
- Merlot
Zbliża się rodzinny obiad i chcesz zaserwować swoim domownikom delikatną, chudą wołowinę? Podaj ją z czerwonym winem Merlot, które stworzy świetną kompozycję z subtelniejszymi potrawami na bazie mięsa wołowego. Charakterystyczna dla tego trunku jest lekka struktura i gładkie taniny, co pozwoli Ci zachować idealny kulinarny balans między winem a wołowiną.
- Pinot Noir
Lekkie bądź średniej budowy Pinot Noir to doskonała propozycja dla każdego, kto preferuje wina czerwone o mniejszej taninowości. Ten trunek wyróżnia się zazwyczaj bardzo atrakcyjnym poziomem kwasowości oraz delikatnymi aromatycznymi nutami czerwonych owoców i jeżyn. Co ciekawe, jeśli zastanawiasz się, jakie wino do wołowiny po burgundzku będzie idealnym wyborem, to właśnie Pinot Noir rodem z Burgundii powinien okazać się zdecydowanym faworytem.
To oczywiście nie wszystkie rodzaje wina, jakie możesz rozważać w kontekście dań z wołowiny. Twojej uwadze nie powinny umknąć także m.in. Rioja, Tannat, Pinotage, Barbera czy Zinfandel. Najlepszym sposobem na odkrycie Twoich ulubionych połączeń smakowych jest eksploracja tego tematu i zdobywanie nowych doświadczeń. Jesteśmy jednak przekonani, że nasza „ściąga” będzie nieocenioną pomocą na początku tych poszukiwań.
Kiedy można zdecydować się na białe wino do wołowiny?
Do tej pory skupialiśmy się na tym, jak dobrać czerwone wino do potraw z mięsa wołowego. Nie ma w tym przypadku, ponieważ to połączenie można bez najmniejszych wątpliwości określić mianem „perfect match”. Istnieją jednak sytuacje, w których wytrawny koneser wołowiny powinien zdecydować się na podanie jej z białym winem. Kiedy może się ono sprawdzić? Najlepszym przykładem jest wołowina podawana na zimno, w postaci np. tatara lub carpaccio, szczególnie jeśli towarzyszą jej kwaśne dodatki. Natura białego wina będzie w tym przypadku na wagę złota i pozwoli cieszyć się w pełni smakiem wysokiej jakości mięsa. W roli takiego trunku sprawdzą się m.in. pełniejszy Furmint lub Riesling. Jeżeli jednak tatar będzie wzbogacone o dodatki, takie jak grzyby, które podkreślają i wzmacniają smak umami, to lepszym wyborem może pozostać wino czerwone charakteryzujące się mocniejszą strukturą.
Tatar czy carpaccio nie zamykają grona dań z wołowiny, do których będzie dobrze pasować białe wino. Może ono okazać się odpowiednim dodatkiem w przypadku dań orientalnych opartych na wołowinie oraz azjatyckich makaronach czy pikantnych sosach. Jeśli lubisz takie potrawy, to zaopatrz się w słodsze, białe wina, takie jak np. Riesling czy Pinot Gris. Entuzjastom delikatnej wołowiny duszonej w białym winie rekomendujemy natomiast trunki charakteryzujące się subtelnym smakiem i średnią pełnością, których doskonałymi przykładami są m.in. Chardonnay czy Marsanne.
Jakie wino do steka wybrać?
Soczysty stek to jeden z ulubionych przysmaków każdego miłośnika dobrej wołowiny. Za sprawą umiejętnie dobranego wina każdy kawałek sezonowanego na sucho mięsa może stać się jeszcze wspanialszym przeżyciem. Jakie wino do steka będzie trafnym wyborem? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku istotnych czynników. Na co zwrócić uwagę przy doborze wina do steka?
Preferowany stopień wysmażenia steka
Jednym z podstawowych kryteriów, którymi powinieneś się kierować, jest preferowany przez Ciebie stopień wysmażenia steka. Entuzjaści steków krwistych muszą wziąć pod uwagę to, że najlepiej będzie on komponować się z winami o wyrazistych garbnikach. Dobrym wyborem w przypadku steka wysmażonego na „rare” będą więc młode wina Cabernet Sauvignon lub Malbec. Ich walory nie zostaną przytłoczone przez intensywny mięsny smak, a jednocześnie odczuwalność tanin zostanie zmniejszona, co pozwoli osiągnąć doskonałą równowagę.
Jeżeli wolisz wyższe stopnie wysmażenia, to odpowiednim wyborem będzie dojrzałe wino wyróżniające się soczystością i owocowym bukietem. Sprawdzonym rozwiązaniem w tym przypadku jest wino Barbera, którego przyjemna słodycz sprawi, że Twoje danie stanie się jeszcze smaczniejsze.
Marmurkowatość steka
Steki z obfitym marmurkiem stanowią prawdziwy przysmak dla doświadczonych koneserów wołowiny. Jak za pomocą wina sprawić, aby jedzenie takiego mięsa stało się jeszcze ciekawszym doznaniem? Kluczowy w tym przypadku jest dobór trunku o takich cechach, które będą współgrać z walorami tłustszej wołowiny. W roli wina do marmurkowatego steka sprawdzi się np. Chianti – jego kwasowość umożliwi uzyskanie pożądanego balansu i pomoże oczyścić podniebienie w trakcie jedzenia, aby móc w pełni cieszyć się każdym kawałkiem mięsa. Innym wartym uwagi rozwiązaniem jest dobór wina o dużej zawartości garbników, pełnym ciele i wyższym poziomie alkoholu. Kierując się tymi czynnikami, dobrym wyborem mogą być mocniejsze wina, takie jak m.in. Syrah, Cabernet Sauvignon czy Tempranillo.
Nie każdy miłośnik steków przepada jednak za wysokim poziomem marmurka i chętniej decyduje się na chudsze warianty. Jakie wino do chudszych steków będzie pasować jak ulał? Wybierz trunek o lżejszym charakterze oraz owocowych nutach smakowych i aromatycznych. Winami o profilu poszukiwanym (lub profilu zbliżonym do poszukiwanego) w takiej sytuacji mogą okazać się np. niektóre wina Malbec, Merlot, Grenache czy Pinot Noir. Polecamy je wypróbować w połączeniu ze stekami świeżymi, które są dostępne w naszej ofercie. Efekt przejdzie Twoje najśmielsze oczekiwania!
Czas sezonowania i grubość steka
Przy doborze wina do steka powinieneś zwrócić również uwagę na to, jaka jest grubość danego kawałka mięsa oraz jak długo było one poddawane sezonowaniu. Im grubszy stek, tym więcej garbników powinno zawierać wino, które razem z nim zaserwujesz. Jeśli mowa natomiast o okresie sezonowania wołowiny, to zależność jest równie prosta. Dojrzewająca przez dłuższy czas wołowina wymaga dodatku wina, które długo leżakowało i jest odpowiednio dojrzałe.
Jakie wino do wołowiny duszonej lub pieczonej dobrać?
Miłośnicy wołowiny nie ograniczają się w swoich poczynaniach kulinarnych jedynie do smażenia lub grillowania steków. Bardzo chętnie przyrządzają oni mięso wołowe na inne sposoby, np. dusząc je lub piekąc w całości. Co powinno charakteryzować wino podawane do tego typu potraw?
Na jakie wino do wołowiny duszonej warto postawić?
Osoby zastanawiające się, jakie wino do wołowiny duszonej sprawdzi się najlepiej, mogą być zaskoczone bogatą paletą możliwości. Ostateczny wybór powinien być uzależniony od charakteru przygotowywanego dania. Jeśli zależy Ci na duszonej wołowinie, która będzie zachwycać delikatnością i subtelnymi dodatkami, to postaw na czerwone wino półwytrawne o średniej intensywności. W tej roli mogą świetnie sprawdzić się m.in. Chianti, Zinfandel czy Grenache. Jako wino do wołowiny po burgundzku możesz śmiało wykorzystać Pinot Noir cechujące się poziomem kwasowości pozwalającym na podkreślenie smaku dania. Dla wielbicieli bardziej wyrazistego połączenia wina i potraw z mięsa wołowego, okraszonych solidną porcją intensywnych przypraw, niezastąpione będzie natomiast mocniejsze wino, takie jak np. Cabernet Sauvignon.
Wino do pieczonej wołowiny – które może okazać się idealnym wyborem?
Od dłuższego czasu planujesz przyrządzić pieczoną wołowinę i masz wątpliwość, które wino do niej dobrać? Podobnie jak w przypadku wołowiny duszonej, tak i tutaj możesz wybierać spośród kilka interesujących opcji. Ogólnie przyjmuje się, że najlepszym rozwiązaniem do pieczonej wołowiny są cięższe, mocne czerwone wina charakteryzujące się bogatym bukietem, a także dość wysoką taninowością i kwasowością. Umożliwi to stworzenie odpowiedniego balansu między doznaniami zapewnianymi przez trunek a walorami przyrządzonego dania. Dlatego szukając właściwego wina do swojej pieczeni wołowej, zwróć szczególną uwagę na takie wina jak m.in.:
- Cabernet Sauvignon,
- Syrah,
- Bordeaux,
- Zinfandel.
Jeżeli masz ochotę natomiast uzupełnić swoją potrawę o wino charakteryzujące się mniejszą zawartością garbników i nieco wyższą kwasowością, to rozważ toskańskie wytrawne Chianti.
Podsumowanie
Wiedza na temat tego, jakie wino do wołowiny wybrać, jest bezcenna dla każdego domowego Mistrza Kuchni. Odpowiednio dobrany trunek pozwala wznieść serwowany posiłek na jeszcze wyższy poziom, tworząc niezapomnianą kompozycję smaków i aromatów. Warto podkreślić, że uzyskanie udanego połączenia jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy weźmiesz pod uwagę zarówno cechy wina, takiej jak np. kolor, taninowość, kwasowość, słodycz, poziom zawartości alkoholu czy body, jak i charakterystykę wybranego mięsa oraz sposób jego obróbki. Podczas podejmowania decyzji dotyczącej tego, jakie wino do wołowiny wybierzesz, musisz jednak pamiętać o fundamentalnej zasadzie: wysokiej jakości mięso wołowe może iść w parze wyłącznie z równie klasowym trunkiem. Nie oszczędzaj na jakości, a przekonasz się, jak wyjątkowe doznania jest w stanie zapewnić Ci ta zgrana para.
W naszym sklepie zaopatrzysz się w pierwszą połowę tego pełnego smaku, kulinarnego „związku”. Dostępna jest u nas wysokiej klasy świeża wołowina prosto od polskiego producenta CHOBOT Meat Jan Ludwiniak. Dzięki temu możesz w domowym zaciszu cieszyć się znakomitymi walorami mięsa wołowego, w które regularnie zaopatrują się szefowie kuchni renomowanych restauracji. Szczególne miejsce w naszej ofercie zajmują unikalne linie sezonowanych na sucho steków – to niedostępne nigdzie indziej na rynku propozycje, doceniane zarówno przez osoby na początku swojej przygody z wołowiną, jak i wysublimowanych koneserów. Wśród naszych sezonowanych steków znajdziesz m.in.:
Pasjonaci wołowiny mogą kupić u nas również wiele innych wartych uwagi produktów od CHOBOT Meat Jan Ludwiniak, w tym np. podroby wołowe, steki świeże czy trimming sezonowany.
Zapraszamy do składania zamówień!