Soczysty stek wołowy to bez dwóch zdań jedno z ulubionych dań większości entuzjastów tego wyjątkowego mięsa. Z czym podawać wołowinę w formie steka, aby nie odebrać jej palmy pierwszeństwa na talerzu, ale jednocześnie delikatnie urozmaicić potrawę i zapewnić kosztującym ją gościom jeszcze więcej przyjemnych doznań? Możliwości jest naprawdę wiele, a ostateczny wybór zależy wyłącznie od Twojej wizji i upodobań. Pamiętaj jednak, że w kontekście tego, z czym podawać stek, warto przemyśleć nie tylko to, w akompaniamencie jakich dodatków zaserwujesz mięso, ale także, jaki napój zaproponujesz gościom. Aby ułatwić Ci to zadanie, w dzisiejszym artykule opowiemy m.in.: o tym, jak przyrządzić wyśmienitego steka oraz jakie dodatki mogą udanie z nim współgrać podczas przyjęcia w domu lub grillowania w ogrodzie.
Jak przyrządzać wołowinę na steka?
Zanim przejdziemy do tego, z czym podawać wołowinę w formie steka, warto przypomnieć, jak ją prawidłowo przyrządzić. To absolutna podstawa, ponieważ nawet najlepiej dobrane dodatki nie uratują źle przygotowanego mięsa. Na co więc musisz zwrócić uwagę?
Przede wszystkim zadbaj o wysokiej jakości mięso wołowe. W naszej ofercie znajdziesz doskonałą wołowinę prosto od polskiego producenta CHOBOT Meat Jan Ludwiniak, której unikalny smak i struktura są nie do podrobienia. Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest odpowiednia grubość steka – będzie się ona różnić w zależności od tego, jaką obróbkę termiczną mięsa chcesz zastosować.
- Jeśli planujesz przyrządzić steki na patelni lub patelni grillowej, postaw na mięso o grubości 2; 2,5 lub 3 cm. Możesz też zdecydować się na tzw. stek minutowy, którego grubość wynosi zwykle między 1 a 1,5 cm.
- Jeżeli szykujesz się natomiast na grillowanie, wybierz steki o grubości 4; 4,5 lub 5 cm. Naszym zdaniem złotym środkiem jest grubość 4,5 cm – pozwala ona w pełni rozkoszować się doskonałym smakiem proponowanej przez nas wołowiny.
Kiedy wołowina na steki została już wybrana, czas ją właściwie przyrządzić. Jak to zrobić?
Jak przyrządzić steki na patelni?
Nie wszyscy entuzjaści steków mają możliwość skorzystania z grilla, kiedy najdzie ich ochota na kruchą i soczystą wołowinę. Na przeszkodzie może stanąć pogoda, warunki mieszkalne czy po prostu brak czasu. Nie oznacza to jednak, że nie mogą cieszyć się aromatycznym Tomahawkiem czy Rib Eyem. Steki wołowe można bez trudu przygotować na patelni, pod warunkiem, że się wie, jak to zrobić. Poniżej przedstawiamy niezawodną metodę na doskonałego steka z patelni.
- Nie przygotowuj steka bezpośrednio po wyjęciu z lodówki – pozwól mu odczekać do momentu, aż osiągnie temperaturę pokojową.
- Zawsze smaż steka na suchej i maksymalnie rozgrzanej patelni. Kiedy jej temperatura będzie odpowiednia? Sama Cię o tym „poinformuje” – zacznie się dymić, a to znak że czas kłaść na niej steka. Pamiętaj jednak, żeby wcześniej włączyć wyciąg i otworzyć okna.
- Jak długo smażyć steka na patelni? Kiedy stek jest cienki, to wystarczy po 2-3 minuty z każdej strony. W przypadku grubszych kawałków należy ten proces nieco przedłużyć. Uważaj jednak, aby nie „przeciągnąć” steka za długo, ponieważ mięso się wysuszy i straci swoje niepowtarzalne walory.
- Po usmażeniu steka daj mu odpocząć kilka minut na drewnianej desce do krojenia. Dzięki temu osiągnie on równomierną temperaturę, a soki w mięsie się zbalansują.
Grillowanie steka – jak to zrobić?
Nie możesz doczekać się zbliżającego grillowania i już oczyma wyobraźni widzisz idealne steki? Jeśli skorzystasz z naszych wskazówek, to Twoje wyobrażenie stanie się w niedalekiej przyszłości rzeczywistością. Przedstawiamy Ci tradycyjną metodę grillowania steków, dzięki której przyrządzisz pierwszorzędną wołowinę.
- Zanim położysz steki na grillu, dopilnuj, aby był on maksymalnie rozgrzany. Uważaj jednak, aby mięso nie trafiło na żywy ogień, ponieważ wytapiające się tłuszcz i osocze doprowadzą do spalenia wołowiny.
- Jeśli grillujesz grubego steka, pamiętaj, aby monitorować jego temperaturę za pomocą termometru. Dzięki temu doprowadzisz mięso do poziomu wysmażenia, na którym Ci zależy. Oto mała „ściąga” z podziału temperatur i stopni wysmażenia (w skali Celsjusza): Blue – 48 stopni, Rare – 52 stopnie, Medium rare – przedział 54-56 stopni, Medium well – przedział 56-58 stopni, Well done – od 60 stopni.
- Skąd wiedzieć, kiedy obrócić steka na drugą stronę? To wbrew pozorom bardzo proste! Z doświadczenia wiemy, że stek jest gotowy do obrócenia, gdy „schodzi” z grilla bez odrywania go na siłę z rusztu.
- Lubisz steki z kością i zastanawiasz się, jak osiągnąć równy stopień wysmażenia w całej porcji? Nie ma problemu – wystarczy, że postawisz stek na kości i odczekasz do momentu, aż poczujesz jej palony zapach. To czytelny znak, że możesz położyć go na płasko, a ostateczny efekt będzie satysfakcjonujący.
- Na koniec, podobnie jak w przypadku steków z patelni, pamiętaj, aby pozwolić mięsu odpocząć na drewnianej desce przez kilka minut.
Z czym podać stek z wołowiny? Sprawdzone dodatki
Wiesz już, jak przyrządzać wołowinę na steki, więc możemy teraz skupić się na omówieniu dodatków do niej. Najczęściej w tej roli Mistrzowie Grilla obsadzają:
- warzywa oraz wykonane z nich sałatki w różnych wariacjach,
- specjalnie przygotowane masła,
- sosy.
Poznaj odpowiedź na pytanie, z czym podawać stek, i spraw przyjemność swoim gościom!
Dodatki warzywne
Nawet najbardziej zagorzali wołowinożercy zgodzą się, że dobrze przyrządzony stek i apetyczny warzywny dodatek, to kompozycja, która skutecznie pobudza apetyt. Na które warzywa lub sałatki warto zwrócić szczególną uwagę w tym kontekście?
- Jednym ze znanych i lubianych przez miłośników steków dodatków warzywnych są różnego rodzaju puree. Przyjemna konsystencja i odświeżający smak dodają uroku i lekkości całemu daniu, a jednocześnie umożliwiają granie głównych skrzypiec wyśmienitej wołowinie. Jakie warzywa warto wykorzystać na puree? Możesz postawić na tradycyjny wybór w postaci ziemniaków, ale ciekawą opcją jest również mały nowatorski twist w postaci puree z pietruszki, marchewki czy selera.
- Na naszej liście polecanych warzywnych dodatków nie mogło zabraknąć rzecz jasna frytek! Dla wielu entuzjastów wołowiny frytki stekowe to idealne dopełnienie mięsnej uczty. Aby utrzymać wysoki poziom dania unikaj jednak gotowych mrożonek i przygotuj tę ziemniaczaną przekąskę samodzielnie. Uśmiech na twarzy gości, nie tylko tych najmłodszych, będzie bezcenny!
- Jeśli mielibyśmy przeprowadzać wśród grillowej społeczności ankietę dotyczącą tego, z czym podawać wołowinę na steki, to z dużą dozą pewności możemy zaryzykować stwierdzenie, że znaczną część głosów zebrałyby szparagi. Grillowane zielone szparagi lub smażone złocistej panierce z bułki tartej i soczysty stek wołowy to połączenie, któremu wprost nie można się oprzeć.
- W roli warzywnego dodatku świetnie sprawdzają się również grillowane warzywa, takie jak np. cukinia.
- Jeżeli zastanawiasz się nad sałatką do steka, postaw na proste połączenie miksu sałat, pomidora, ogórka i sosu vinegret.
Masło
Dla pewnej grupy miłośników steków dodatek w postaci masła to prawdziwy must-have. Nie chodzi tu jednak o zwyczajną porcję kremowego tłuszczu wyciętego z kostki. Masło do steka powinno być subtelne, ale jednocześnie posiadać unikalny charakter, który doda mięsnej potrawie kolejnych niebanalnych nut smakowych. Jakie uzyskać taki efekt? Doświadczeni koneserzy wołowiny szczególnie cenią:
- masło czosnkowe – klasyczne, sprawdzone rozwiązanie, idealne dla początkujących,
- masło ziołowe – delikatne nuty rozmarynu i innych ziół świetnie komponują się z wołowiną,
- masło z chilli i limonką – połączenie słodyczy i ostrości doskonale pasuje do soczystego steka,
- masło truflowe – wykwintny dodatek na specjalne okazje.
Sosy
W opinii wielu entuzjastów wołowiny wysokiej jakości sezonowany stek, poddany umiejętnej obróbce termicznej, najlepiej smakuje saute. W takim wydaniu można rozkoszować się pełnią jego głębokiego, mięsnego smaku i uniknąć rozpraszającego wpływu innych dodatków. Niektórzy miłośnicy walorów mięsa wołowego mają jednak na ten temat odmienne zdanie i uważają, że odpowiedni sos może być wartością dodaną dla smacznego steka. Do „ulubieńców” tej grupy osób można zaliczyć m.in.:
- sos pieprzowy,
- sos chimichurri,
- sos holenderski.
Pamiętaj jednak, że niezależnie od tego, na jaki sos lub inny dodatek się zdecydujesz, to stek powinien być najistotniejszym punktem całej kompozycji. Unikaj połączeń smaków, które mogłyby zaburzyć tę hierarchię, ponieważ nie pozwoli Ci to cieszyć się niezwykłymi walorami wołowiny.
Jaki napój do steka będzie dobrym wyborem?
Jak wspomnieliśmy na wstępie, pytanie o to, z czym podawać stek, dotyczy nie tylko dodatków, takich jak warzywa czy sosy, ale także napojów. Jakie napoje najlepiej komponują się z apetycznym stekiem? Dla wielu wielbicieli steków nie ma lepszego zestawienia niż soczyste mięso wołowe i dobre, czerwone wino. Należy przy tym zaznaczyć, że odpowiedni dobór wina odgrywa tu dużą rolę. Na który trunek się zdecydować?
Podczas procesu selekcji zwróć uwagę na wino z wyczuwalnymi taninami, które dobrze współgrają ze składnikami odżywczymi zawartymi w wołowinie. Istotny wpływ na ostateczny wybór trunku ma również to, jaki stopień wysmażenia oraz jaką marmurkowatość steka lubisz.
- Jeśli szczególne miejsce w Twoim sercu zajmuje stek krwisty, to odpowiednim wyborem będą wina ze szczepu Cabernet Sauvignon.
- Preferujesz wyższe stopnie wysmażenia steka? Słodycz wina Barbera będzie idealnie korespondować z Twoją mięsną preferencją.
- Jeżeli lubisz delektować się stekiem bogatym w marmurek, trafnym rozwiązaniem będzie wino Chianti, które swoją kwasowością zbalansuje nieco „cięższy” charakter mięsa.
Możliwość rozkoszowania się stekami nie powinna być zarezerwowana wyłącznie dla entuzjastów wina czy innych trunków. Na przyjęciu lub grillowaniu nie może zabraknąć również napojów bezalkoholowych. Który z nich będzie najlepszym wyborem w przypadku steka wołowego? Optymalną opcją jest domowa woda smakowa: dzbanek z wodą, kilkoma plastrami limonki, liściem mięty i sporą porcją kostek lodu, to perfekcyjne rozwiązanie podczas letniego grillowania. Taki napój zapewni delikatne orzeźwienie i ugasi pragnienie, a jednocześnie nie zaburzy walorów smakowych mięsa.
Podsumowanie
Z czym podawać wołowinę na steki? Opcji jest naprawdę wiele – od różnego rodzaju kompozycji warzywnych, przez pełne smaku i aromatu masła, po wyraziste sosy. Dodatkowe towarzystwo wysokiej jakości wina lub świeżej wody owocowej jest także mile widziane. Niezależnie jednak od wybranych dodatków, podstawą jest odpowiednio przyrządzone, doskonałe mięso wołowe. Gdzie można je znaleźć?
Oczywiście w naszej ofercie! Przygotowaliśmy dla naszych klientów trzy unikalne linie sezonowanych na sucho steków: Standard, Premium i Extra Marmur. Różnią się one między sobą przede wszystkim poziomem marmurkowatości, dzięki czemu bez trudu wybierzesz mięso dopasowane do Twojego gustu. Wśród proponowanych przez nas sezonowanych steków znajdują się:
W naszym sklepie dostępna jest także wyśmienita świeża wołowina na potrawy oraz szeroki wybór podrobów wołowych.
Zapraszamy do składania zamówień!