Koneserzy grilla i domowi mistrzowie kuchni z pewnością musieli odpowiedzieć sobie kiedyś na pytanie: jak przechowywać wołowinę, aby utrzymała swoje wyjątkowe właściwości? Wielu początkujących adeptów sztuki przygotowywania mięsa dopiero staje przed tym dylematem. Nieodpowiednie warunki przechowywania wołowiny z dużym prawdopodobieństwem negatywnie wpłyną na jej walory smakowe i aromatyczne, a w najgorszym wypadku mogą doprowadzić do zepsucia mięsa.
Jak przechowywać wołowinę, aby była świeża? Gdzie trzymać steki wołowe, żeby móc się nimi cieszyć, gdy przyjdzie na nie ochota? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule. Miłej lektury!
Czym jest termin przydatności mięsa wołowego do spożycia?
Każdy z nas zna sytuację, w której drżącą ręką obracał słoik z przetworem lub inny produkt, by sprawdzić, czy zjedzenie go to na pewno dobry pomysł. Punktem kulminacyjnym tej sytuacji jest moment, gdy po chwili skanowania wzrokiem etykiety, znajdujemy wreszcie nadrukowaną datę i pewną informację o terminie lub dacie... No właśnie – naszym oczom mógł objawić się napis: „najlepiej spożyć do” bądź „najlepiej spożyć przed”. Oba komunikaty oznaczają zupełnie coś innego. Pierwszy z nich odnosi się do terminu przydatności produktu do spożycia – po upływie tego terminu dana żywność przestaje być bezpieczna dla konsumenta. W drugim przypadku mowa o dacie minimalnej trwałości – odnosi się ona do jakości produktu, która może spaść po upływie tego terminu, ale nie wiąże się to z zagrożeniem dla naszego zdrowia.
Znajomość tych różnic jest istotna w kontekście tego, że zgodnie z regułami Systemu QMP (Quality Meat Program), wyznaczającym standardy jakości procesu produkcji mięsa wołowego, opakowania detaliczne z mięsem wytworzonym w tym systemie mają obowiązkowo naniesioną datę przydatności produktu do spożycia. Po przekroczeniu tego terminu, spożycie go może zagrażać zdrowiu konsumenta.
Co istotne, to jak długo można przechowywać wołowinę, zależy od wielu czynników. Wśród nich można wyróżnić m.in.:
- rodzaj elementu wołowego, jaki bierzemy pod uwagę,
- fakt, czy wołowina była poddawana np. sezonowaniu,
- typ opakowania,
- rozdrobnienie mięsa – mięso pokrojone na drobne kawałki psuje się szybciej niż w dużej porcji,
- warunki przechowywania wołowiny.
Co oczywiste, jedną z istotnych kwestii wpływających na trwałość mięsa, jest to, w jaki sposób je przechowujemy. Spróbujmy więc znaleźć odpowiedź na pytanie: jak przechowywać wołowinę, aby była świeża?
Jak prawidłowo przechowywać mięso wołowe?
Jednym z pierwszych pomysłów, jakie prawdopodobnie przyjdą nam do głowy, gdy będzie trzeba przechować mięso, jest umieszczenie go w lodówce. O czym należy pamiętać, gdy zdecydujemy się na taki krok?
- Temperatura wewnątrz lodówki powinna oscylować między 2 a 7 stopniami Celsjusza.
- Nie należy myć mięsa przed schowaniem go do lodówki.
- Nie należy kroić wołowiny na mniejsze kawałki przed wsadzeniem jej do lodówki – o czym pisaliśmy wcześniej.
- Mięso w lodówce można przykryć, po to, aby nie wysychała i była lepiej chroniona przed drobnoustrojami.
Znacznie lepszym pomysłem na to, jak przechowywać wołowinę, żeby zachować jej walory, jest jej zamrożenie. W przypadku oferowanych przez nas produktów mrożenie powinno odbywać się w oryginalnym opakowaniu, co pozwoli utrzymać w nienaruszonym stanie jakość produktu.
A co, jeśli dysponujesz wołowiną, która nie znajduje się w specjalnym opakowaniu próżniowym? Zapakuj ją szczelnie w nieprzepuszczające wilgoci materiały i umieść w zamrażarce.
Jak przechowywać steki wołowe, aby zachować ich walory?
Czasem zdarza się, że planując grilla, nieco przeszacujemy możliwości swoje i współbiesiadników. W takiej sytuacji pozostaje nam kilka wyśmienitych steków w lodówce, których nie chcemy przecież zmarnować. Sezonowane na sucho steki zamawiane w naszym sklepie online są na szczęście zapakowane w taki sposób, że możesz je bez obaw umieścić w zamrażarce. To najlepszy i w pełni bezpieczny sposób na to, jak przechować steki, aby zachować ich świeżość.
Jeśli po kilku dniach uznasz, że to już czas na małe stekowe „co nieco”, to pamiętaj o właściwym sposobie rozmrażania mięsa wołowego. Jedyną rekomendowaną przez nas metodą jest powolne rozmrażanie steków, znajdujących się w oryginalnym opakowaniu, w lodówce. Co istotne, im wolniej stek będzie się rozmrażać, tym lepiej. Ważne również, żeby po wyjęciu rozmrożonego mięsa z lodówki nie wrzucać go od razu na patelnię czy ruszt! Stek musi swoje odczekać w temperaturze pokojowej i dopiero po tym czasie należy go przyrządzić. Cierpliwość jednak popłaca, bo doznania, jakich dostarczy nam ta solidna porcja wołowiny, będą nie do opisania.
Podsumowanie
Wiesz już, jak przechowywać wołowinę i czego unikać, aby móc jak najdłużej cieszyć się walorami tego szlachetnego mięsa. Dobrym rozwiązaniem jest mrożenie, które, odpowiednio przeprowadzone, pozwala zachować właściwości wołowiny przez długi czas.
W naszym sklepie wyznajemy zasadę less is more i propagujemy niemarnowanie żywności. Wiemy jednak, że nie zawsze uda się idealnie oszacować potrzeby, a niekiedy nawet planowo kupuje się na zapas, dlatego nasze steki pakujemy tak, aby można było bezpiecznie zamrozić te smakowite nadwyżki. W tej formie możesz u nas zamówić m.in.:
Chcesz, aby na Twoim stole wylądowała doskonałej jakości wołowina od cenionego polskiego producenta CHOBOT Meat Jan Ludwiniak? Zapraszamy do składania zamówień!