Wysyłka kurierska na terenie całego kraju

Dostawa

do kasy suma: 0,00 zł
Czym jest sezonowanie wołowiny na sucho?
Czym jest sezonowanie wołowiny na sucho?

Wysokiej jakości wołowina kryje w sobie doskonały smak i zapach, które tylko czekają na skuteczne wydobycie. Umiejętne sezonowanie mięsa pozwala mu w bezpiecznych warunkach uzyskać oczekiwane przez smakoszy walory, do których zalicza się między innymi kruchość i delikatność. Uwypuklone zostają także jej głęboki smak oraz aromat. Jednym ze sposobów na otrzymanie wybornej, dojrzałej wołowiny jest sezonowanie jej na sucho. Ciekawi Cię: czym jest sezonowanie mięsa wołowego na sucho, dlaczego warto to robić, a także jak przeprowadza się taki proces? Zapraszamy na podróż do krainy obłędnych, sezonowanych steków!

 

Sezonowanie wołowiny – co to znaczy?

Droga od świeżego mięsa wołowego do idealnie wysmażonego, pełnego smaku steka jest długa, a przebycie jej wymaga od rostbefu czy antrykotu… odpowiedniej dojrzałości! W jaki sposób wołowina osiąga taki stan? Aby wyprodukować kruchą i smaczną wołowinę, wykorzystuje się proces zwany sezonowaniem.

Sezonowanie wołowiny można zdefiniować jako proces dojrzewania mięsa w ściśle kontrolowanych warunkach. Dlaczego warto przeprowadzać taki proces? Najogólniej mówiąc, sezonowanie mięsa na steki pozwala na wzrost jego atrakcyjności pod kątem zapewnianych doznań kulinarnych. Brzmi to dość tajemniczo, ale wgryzając się w szczegóły, zauważamy, jak kolosalną rolę dojrzewanie wołowiny odgrywa dla steków lądujących na naszych talerzach.

W świeżo pozyskanym mięsie z wołu przez pierwsze kilka dni zachodzą procesy biochemiczne. Pod koniec tej fazy produkcji mięsa dochodzi w nim do rozluźnienia włókien – jest to doskonały moment do rozpoczęcia sezonowania. Warunki, w których przeprowadza się ten proces, muszą być precyzyjnie ustalone i restrykcyjnie utrzymywane. Sama długość sezonowania uzależniona jest od różnych czynników, w tym preferencji klienta – powinna ona trwać jednak minimum kilka tygodni.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje sezonowania mięsa na steki:

  • sezonowanie wołowiny na sucho,
  • sezonowanie wołowiny na mokro.

Dla uzyskania bogatszego smaku i aromatu naszym wyborem jest sezonowania wołowiny na sucho, jednak ta metoda wymaga większych nakładów finansowych. Otrzymane w ten sposób mięso nabiera wyjątkowych walorów, którym trudno się oprzeć.

 

Sezonowanie wołowiny na sucho, czyli jak uszlachetnić mięso

Sezonowanie wołowiny na sucho jest pojęciem, o którym prawdopodobnie sporo smakoszy słyszało, ale nie wie dokładnie, na czym ten proces polega. Okazuje się, że jest to metoda dojrzewania wołowiny z dużymi tradycjami, która dzisiaj, w unowocześnionej formie, umożliwia uzyskanie wyjątkowego mięsa na steki. Jak przebiega sezonowanie wołowiny na sucho?

Sezonowanie wołowiny na sucho jest procesem, w ramach którego kawałki mięsa dojrzewają w dokładnie ustalonych i monitorowanych warunkach. Okres sezonowania na sucho wynosi zazwyczaj od kilku tygodni do kilku miesięcy, po czym zostają odpowiednio przycięte oraz pokrojone na steki. W przeciwieństwie do wołowiny sezonowanej na mokro wołowina sezonowana na sucho dojrzewa w powietrzu bez użycia opakowań próżniowych.

Proces sezonowania wołowiny na steki na sucho składa się z wielu etapów i wymaga precyzyjnie określonych warunków. Za optymalne warunki procesu sezonowania uznaje się najczęściej temperaturę z zakresu od 1 do 4 stopni Celsjusza przy wilgotności względnej wynoszącej 85%. Uzyskiwane w wyniku takiego dojrzewania mięso wyróżnia się wyjątkowo bogatym aromatem i smakiem oraz doskonałą kruchością. Ze względu jednak na to, że w trakcie procesu dochodzi do znacznych ubytków masy, na sezonowanie suche decydują się jedynie ci, którym szczególnie zależy na jakości produkowanych steków.

 

Sezonowane steki na sucho – uczta dla zmysłów

Sezonowanie wołowiny na sucho pozwala osiągnąć niesamowite efekty, pod warunkiem że jest ono przeprowadzane w optymalny sposób. W wielu miejscach sezonowanie wołowiny na sucho odbywa się w lodówkach, ale nie jest to najbardziej pożądana forma. Renomowane zakłady mięsne CHOBOT Meat, które zaopatrują nasz sklep, sezonują wołowinę w specjalnie przeznaczonych do tego chłodniach. Panują w nich aseptyczne, w pełni kontrolowane warunki, dzięki czemu otrzymywane mięso jest nie tylko idealnie przygotowane, ale i w pełni bezpieczne.

Jakie steki sezonowane można u nas zamówić? Przygotowaliśmy unikalną ofertę, w której znajdują się aż trzy linie steków sezonowanych:

  • Linia Standard – chude steki o intensywnym smaku i niskiej marmurkowatości (3-4),
  • Linia Premium – steki z wyczuwalną markmurkowatością (5-7),
  • Linia Extra marmur – steki dla koneserów o poziomie marmurkowatości 8-11.

W każdej z tych linii znajduje się szeroki wybór doskonałych steków z antrykotu (Rib Eye, Cote de Boeuf, Tomahawk), rostbefu (New York, Kansas, T-Bone, Porterhouse) oraz polędwicy (Filet Mignon). 

Dla niezdecydowanych klientów przygotowaliśmy także interesujące zestawy stekowe, które pozwolą stwierdzić, jaki rodzaj steku będzie dla nich najlepszy.

Zapraszamy do kontaktu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium